Dotazy, informace o samotném výběrovém řízení a podmínkách přijetí můžete směřovat na email prijem.podani@mp-olomouc.cz nebo na telefonní číslo 585 209 500.
Podmínky přijetí k Městské policii Olomouc
Podle ust. § 4 odst. 1 zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obecní policii“), strážníkem může být občan České republiky, který:
- je bezúhonný,
- je spolehlivý,
- je starší 18 let,
- je zdravotně způsobilý,
- dosáhl středního vzdělání s maturitní zkouškou a
- má osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů (dále jen „osvědčení“).
V souladu s ust. § 1a zákona o obecní policii je čekatelem zaměstnanec obce zařazený do obecní policie, který splňuje podmínky § 4 odst. 1 písm. a) až e) zákona o obecní policii.
Bezúhonnost:
Podle ust. § 4a zákona o obecní policii bezúhonným pro účely tohoto zákona není ten,
- kdo byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin nebo byl v posledních 5 letech pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný z nedbalosti, jestliže jeho jednání, kterým spáchal trestný čin, je v rozporu s posláním strážníka podle tohoto zákona,
- jehož trestní stíhání pro úmyslný trestný čin bylo na základě pravomocného rozhodnutí o schválení narovnání zastaveno, a od tohoto rozhodnutí ještě neuplynulo 5 let, je-li jednání, kterým spáchal trestný čin, v rozporu s posláním strážníka podle tohoto zákona,
- jehož trestní stíhání pro úmyslný trestný čin bylo pravomocně podmíněně zastaveno, a od uplynutí zkušební doby nebo lhůty, v níž může být rozhodnuto, že se osvědčil, neuplynulo ještě 5 let, nebo bylo v trestním řízení, které bylo proti němu vedeno, rozhodnuto o podmíněném odložení podání návrhu na potrestání a od tohoto rozhodnutí ještě neuplynulo 5 let, je-li jednání, kterým spáchal trestný čin, v rozporu s posláním strážníka podle tohoto zákona,
- kdo v čestném prohlášení podle odstavce 2 uvede nesprávné údaje nezbytné pro posouzení bezúhonnosti.
Bezúhonnost uchazeče o zaměstnání strážníka podle odstavce 1 písm. a) se prokazuje výpisem z Rejstříku trestů, který nesmí být starší 3 měsíců. Bezúhonnost podle odstavce 1 písm. b) a c) prokazuje uchazeč o zaměstnání strážníka čestným prohlášením, které nesmí být starší 3 měsíců.
Spolehlivost:
Podle ust. § 4b zákona o obecní policii spolehlivým pro účely tohoto zákona není ten, kdo byl v posledních 3 letech opakovaně pravomocně uznán vinným z přestupku
- na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi,
- na úseku obrany České republiky,
- proti veřejnému pořádku,
- proti občanskému soužití,
- proti majetku,
- na úseku zemědělství, myslivosti a rybářství spáchaný tím, že úmyslně neoprávněně zasáhl do výkonu práva myslivosti nebo do výkonu rybářského práva anebo úmyslně lovil zvěř nebo chytal ryby v době hájení,
- na úseku všeobecné vnitřní správy spáchaný tím, že porušil povinnost nebo nedodržel zákaz stanovený právními předpisy na úseku zbraní a střeliva podle zvláštního právního předpisu 7), nebo h) podle § 28 odst. 1 nebo 2, jestliže jeho jednání, kterým spáchal přestupek, je v rozporu s posláním strážníka podle tohoto zákona.
Podmínka opakovaného uznání vinným z přestupku podle předchozího odstavce je splněna, jestliže rozhodnutí o odpovědnosti za některý z přestupků uvedených v předchozím odstavci nabude právní moci před uplynutím 3 let ode dne, kdy nabylo právní moci jiné rozhodnutí o odpovědnosti za některý z těchto přestupků spáchaných týmž pachatelem.
Spolehlivost prokazuje uchazeč o zaměstnání strážníka čestným prohlášením, které nesmí být starší 3 měsíců.
Spolehlivým pro účely tohoto zákona není dále ten, kdo uvedl nesprávné údaje v čestném prohlášení.
Kromě výše uvedeného musí čekatel splnit následující podmínky:
- Výborný zdravotní stav
- Výborná fyzická kondice
- Výhodou je aktivní znalost alespoň jednoho cizího jazyka.
V případě, že splňujete podmínky pro přijetí a máte zájem stát se čekatelem a následně strážníkem Městské policie Olomouc, můžete nás kontaktovat:
- osobně na adrese - Městská policie Olomouc, Kateřinská 23, Olomouc
- telefonicky - 585 209 500
- elektronicky na adrese: prijem.podani@mp-olomouc.cz
DOKLADY POTŘEBNÉ PRO ZAŘAZENÍ DO VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ:
- Žádost o přijetí do pracovního poměru
- Osobní dotazník
- Strukturovaný životopis
- Ověřený doklad o dosaženém vzdělání
- Výpis z Rejstříku trestů, který nesmí být starší 3 měsíců, lze doložit až po úspěšném vykonání testu fyzických předpokladů a ústního pohovoru
- Čestné prohlášení uchazečů o přijetí k Městské policii Olomouc
Po doložení všech náležitostí je uchazeč zařazen do databáze uchazečů o zaměstnání a při vyhlášení výběrového řízení je písemně vyrozuměn o termínu konání.
Vše odešlete poštou nebo doneste osobně na výše uvedenou kontaktní adresu.
PRŮBĚH VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ:
- Test fyzických předpokladů: kriteria pro muže a ženy (sportovní oděv a obuv s sebou)
- Ústní pohovor - okruh otázek:
- Jakým aktem je zřizována obecní policie a kterým subjektem je řízena?
- Základní rozdíly mezi obecní policií a Policií České republiky?
- Základní úkoly obecní policie?
- Zákonné normy upravující činnost obecní policie?
- Motivační faktory k výkonu strážníka?
- Psychologický test (provádí psycholog Policie České republiky)
- Komplexní lékařská prohlídky (Vojenská nemocnice Olomouc)
Pro postup do další fáze výběrového řízení je nutné uspět v předchozí části (tzn. ten, kdo např. nezvládne test fyzických předpokladů, nebude připuštěn k ústnímu pohovoru).
Zdravotní způsobilost uchazeče o funkci strážníka u Městské policie Olomouc posuzuje lékař závodní preventivní péče, se kterým má Městská policie Olomouc uzavřenu smlouvu o poskytování závodní preventivní péče. Konkrétní podmínky zdravotní způsobilosti upravuje vyhláška MV ČR č. 444/2008 Sb.
Po přijetí do pracovního poměru čekatel absolvuje rekvalifikační kurz ve specializovaném školícím zařízení s akreditací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro obor strážník obecní a městské policie. Kurz je zaměřený na získání osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů ve smyslu ustanovení § 4 odst. 1 písm. f) zákona o obecní policii (osvědčení vydá Ministerstvo vnitra ČR po ověření odborné způsobilosti zkušební komisí ministerstva a úspěšném absolvování výcviku k používání služební zbraně a donucovacích prostředků).
PLATOVÉ PODMÍNKY:
V souladu s nařízením vlády č. 469/2002 Sb., kterým se stanoví katalog prací a kvalifikační předpoklady a kterým se mění nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů:
Čekatel je zařazen do doby získání osvědčení do 5. platové třídy
3.3.1.5.1. Provádění úkonů při ochraně veřejného pořádku, osob, majetku a zařízení v obci podle přesně stanovených postupů do doby ukončení školení a odborného výcviku.
Strážník je zařazen do 7. platové třídy
3.3.1.7.1. Zajišťování veřejného pořádku v obci, ochrany bezpečnosti osob a majetku
Stupnice platových tarifů podle platových tříd a platových stupňů pro zaměstnance uvedené v § 5 odst. 3 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě (zaměstnanci územních samosprávných celků zařazení v obecní policii) je upravena v příloze č. 3 tohoto nařízení.
NABÍZÍME:
- pracovní poměr na dobu neurčitou (po úspěšném uplynutí zkušební doby dle § 35 zákoníku práce a pracovního poměru na dobu určitou dle § 39 zákoníku práce)
- jistotu pravidelného příjmu
- odměňování za velmi dobré pracovní výsledky
- dovolená na zotavenou v délce 5 týdnů
- příspěvek na stravování
- poukazy na čerpání služeb (např. wellness)
- příspěvek na penzijní připojištění
- věcné dary při životních jubileích
- finanční příspěvky při důležitých životních událostech (narození dítěte, svatba)
- sportovní a kulturní vyžití (vlastní posilovna a tělocvična)
- půjčky na překlenutí tíživé sociální situace
- ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami vitamínové akce
- jazykové vzdělávání