Jak postupovat v případě nálezu věci
Má se za to, že každý si chce podržet své vlastnictví a že nalezená věc není opuštěná. Kdo věc najde, nesmí ji bez dalšího považovat za opuštěnou a přivlastnit si ji (§ 1051 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).
Dle občanského zákoníku je nálezce povinen vrátit nalezenou věc tomu, kdo ji ztratil, nebo vlastníkovi proti úhradě nutných nákladů a nálezného (§ 1052 odst. 1 zák. č. 89/2012 Sb.).
Teprve poté, nelze-li z okolností poznat, komu má být nalezená věc vrácena, a nepovažuje-li se věc za opuštěnou, oznámí nálezce bez zbytečného odkladu nález obci, na jejímž území byla nalezena, zpravidla do tří dnů; byla-li však věc nalezena ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku, odevzdá nálezce nález provozovateli těchto zařízení, který se zachová podle jiných právních předpisů, a není-li jich, postupuje, jako by byl nálezcem (§ 1052 odst. 2 zák. č. 89/2012 Sb.).
V případě nalezeného nebo odchyceného zvířete zjevně určeného k zájmovému chovu postupuje Městská policie Olomouc tak, že po jeho zaevidování a zveřejnění na úřední desce MMOl zvíře předá příslušnému zařízení.