Aktuality

Preventivní akce zaměřená na kontrolu zaparkovaných vozidel

Včera 10. 2. 2020 odpoledne proběhla na území města Olomouce preventivní akce zaměřená na kontrolu zaparkovaných automobilů.

Primárním cílem společné hlídky Policie ČR a Městské policie Olomouc bylo zejména upozorňovat provozovatele vozidel, aby si v nich neponechávali odložená zavazadla nejen s hodnotnými věcmi. Lupiče totiž může do vozu přilákat jakákoliv mnohdy téměř bezcenná taška či věc, ale poškozením auta způsobí škodu mnohem vyšší hodnoty než je předmět, který si z vozidla odnese. Zrealizováním uvedené akce zareagovali policisté na zvýšený počet vloupání do vozidel v poslední době. Těchto případů v tomto roce evidujeme k dnešnímu dni celkem 27. Ve většině z nich přilákaly zloděje zejména zavazadla a další věci ponechané jejich majiteli na viditelném místě ve vozidle. V průběhu akce zkontrolovali policisté desítky aut zaparkovaných na olomouckých sídlištích.

Opakovaně připomínáme všem řidičům, že auto skutečně není trezor a je nutné se řídit následujícími základními pravidly:

  • Nenechávejte ve vozidle žádné cenné věci (elektroniku, nářadí, kola apod.), peněženky, peníze, doklady. Stejně tak drahé oblečení či drahá hračka může zloděje zlákat.
  • Nenechávejte uvnitř vozu technický průkaz ani náhradní klíče od vozu. Jejich ponechání ve voze vám může jednak přidělat problémy při likvidaci pojistné události u pojišťovny, ale především pachatel, který chtěl původně "pouze" odcizit autorádio nebo jiné předměty v autě uložené, se může nakonec rozhodnout odcizit celé vozidlo. Navíc mu tak usnadňujete i další legalizaci vozidla.
  • Přemýšlejte o tom, kde své vozidlo parkujete. Tmavá zákoutí a odlehlá místa zajišťují pachateli naprosto nerušený klid pro "práci".
  • Věnujte pozornost základnímu zabezpečení svého automobilu, zvažte i "nadstandardní" zabezpečení. Jedná se o různá dodatečně montovaná elektronická či mechanická zabezpečovací zařízení nebo vyhledávací a monitorovací systémy.
  • Pokud už ve vozidle zabezpečovací zařízení máte, používejte jej.
  • Nenechávejte své vozidlo bez dozoru odemčené.
  • Nikomu nesvěřujte klíče od automobilu.

Zdroj: Policie ČR