Tiskové zprávy

Ilustrační foto | © Google maps

Stěžoval si na bolest hlavy, důvod byl jednoduchý – alkohol

Včera několik minut před půlnocí jsme řešili telefonát zjevně podnapilého muže, který si stěžoval, že jej bolí hlava a nachází se někde na náměstí Národních hrdinů. Strážníci projeli lokalitu a dotyčného muže našli sedícího na autobusové zastávce, kdy i samotné sezení mu dělalo značné problémy. Problém s bolestí hlavy byl nakonec vysvětlen nadměrnou konzumací alkoholu, a protože pětatřicetiletý muž nebyl schopen samostatného pohybu, natož souvislé komunikace, bylo řešení celé situace nakonec úplně jednoduché. A tím byl myšlen převoz na záchytku k vystřízlivění. Ve zdravotnickém zařízení na Sušilově náměstí jsme muže předali do odborných rukou a po dechové kontrole s výsledkem 2,21 promile byl znavený jedinec uložen ke spánku.

Více
Převozové vozidlo | © Městská policie Olomouc

Suchej únor

O této osvětové kampani bylo už napsáno mnoho, ovšem někteří nejsou schopni vydržet celý měsíc, natož několik dní bez skleničky v ruce. A právě s těmi, kteří své alkoholové opojení přeženou za únosnou míru, se denně setkávají olomoučtí strážníci během své služby. Značnou část takových jedinců se nám podaří tzv. rozchodit, ale bohužel se množí i případy, kdy vše končí cestou na Sušilovo náměstí (trošku paradoxní název) na záchytku. Jen v loňském roce bylo do tohoto zdravotnického zařízení realizováno rovných 450 převozů. Několik zajímavostí z loňského roku: na záchytku bylo převezeno celkem 185 osob, 31 % tvoří lidé, kteří zde jsou opakovaně, v 15 % procentech se jedná o ženy, rekordmanem byl muž, který byl na záchytku převezen 78x, z toho v jednom měsíci 22x, nejvyšší zjištěnou hodnotou bylo téměř 5,78 promile alkoholu v dechu (nový rekord za posledních pět let).

Více
Ilustrační foto | © Google maps

Známá firma znesvětila svatou půdu

Na oznámení o podnapilém muži, který leží pomočený mezi lavicemi v kostele Sv. Mořice na ulici 8. května, vyjížděli včera odpoledne olomoučtí strážníci. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že se zde nachází osoba, se kterou mají strážníci co dočinění v celkem pravidelných intervalech. Postup byl již standardní a to převoz na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění, kde byl dotyčný v tomto roce již sedmkrát. Tentokrát však patřil jeho výkon v podobě hladiny alkoholu v dechu k těm slabším a to 1,95 promile.

Více
Ilustrační foto | © Městská policie Olomouc

Kluci v akci

V tomto případě nemyslíme populární televizní pořad o gastronomii, ale hlídku našich strážníků, kteří pomohli bezmocné řidičce. Ta se včera dopoledne telefonicky obrátila na městskou policii s prosbou, zda by jí hlídka nepomohla nastartovat její auto na ulici Horní Hejčínská, kde vypověděla službu autobaterie. Po příjezdu na místo jsme startovacími kabely propojili auta a po chvíli bylo ke vší spokojenosti slyšet vrnění nastartovaného motoru. Od začátku ledna jsme takto pomohli už čtveřici řidičů a za předchozí rok se jednalo o více než třicítku případů. Právě pro takové případy vozíme ve služebních autech startovací kabely a v roce 2021 byl pořízen i mobilní startovací zdroj s powerbankou.

Více
Ilustrační foto | © Google maps

Objíždění tramvaje vlevo

Během výkonu služby se strážníci setkávají ze strany řidičů motorových vozidel s nešvarem, který se děje zejména u zastávek městské hromadné dopravy U Sv. Mořice a U Dómu. Právě tato místa v ulicích Pekařská, 8. května a 1. máje svádí mnoho řidičů k porušování dopravních předpisů, konkrétně paragrafu 15 odstavce 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Tento paragraf vymezuje, jak se má chovat řidič, před kterým zastavilo vozidlo hromadné dopravy. Za vozidlem hromadné dopravy osob, které zastavilo v obci v zastávce bez nástupního ostrůvku nebo bez nástupiště na zvýšeném tramvajovém pásu, musí řidič jiného vozidla zastavit vozidlo; je-li v zastávce více vozidel hromadné dopravy osob, musí zastavit za druhým z nich. V jízdě smí pokračovat teprve tehdy, neohrozí-li již cestující, kteří nastupují nebo vystupují. To neplatí, zastaví-li autobus nebo trolejbus u okraje vozovky. Za poslední dva roky strážníci řešili více než čtyři desítky obdobných přestupků. Právě motorizovaní účastníci silničního provozu jako by tohoto paragrafu nedbali a neuvědomovali si, co se může stát, pokud začnou v těchto místech bezhlavě objíždět tramvaj směrem ke středu vozovky. Vyjma toho, že porušují zákon a dopouštějí se přestupku v dopravě, ohrožují zejména život a zdraví cestujících. Právě cestující mnohdy ani nečekají, až tramvaj odjede ze zastávky a skoro až slepě vstupují do vozovky. Zde hrozí zvýšené nebezpečí středu s vozidlem, jehož řidič zde chodce ve většině případů nečeká a nepřizpůsobí tomu rychlost. Při rychlosti 20 – 30 km/h je reakční doba řidiče kolem jedné vteřiny a samotná brzdná dráha kolem 4 metrů. Tyto hodnoty však mohou mít pro samotné chodce fatální následky…někdy i smrtelné. 

Více
Ilustrační foto | © Pixabay.com

Z obavy o život maminky zalarmoval strážníky

V pátek před šestou hodinou večerní jsme na tísňové lince přijali hovor od muže, který se nemohl dovolat své matce a měl o ni strach. Hlídka byla okamžitě vyslána na ulici Fischerova, kde se snažila kontaktovat v bytě dotyčnou seniorku. Po chvíli zvonění otevřela téměř devadesátiletá dáma. Ta byla v pořádku a hlídce uvedla, že měla vypnutý mobilní telefon. Následně jej zpět uvedla do provozu, zpětně zavolala synovi a celou situaci mu vysvětlila.

Více
Smrk byl nad síly seniora | © Městská policie Olomouc

Smrk byl nad síly seniora

S obavami o zdraví kolemjdoucích a zamezení případných škod na zaparkovaných autech se na městskou policii v pátek dopoledne obrátil muž bydlící na ulici Metodějská. Zde totiž jeho soused požehnaného věku kácel cca sedm metrů vysoký smrk a nebyla jistota, že jej dokáže bezpečně navést do volného prostoru. Na místě se nám informace potvrdily a jediným možným východiskem bylo přivolat hasiče. Ti následně smrk odborně pokáceli a vše se tak obešlo bez dalších komplikací.

Více
Ilustrační foto | © Google maps

Z potoka putoval rovnou na záchytku

2,54 promile alkoholu v dechu. Takový je výsledek orientační dechové zkoušky u muže, kterého včera odpoledne tahali strážníci z Mlýnského potoka. Hlídka si během pěší služby všimla muže kolem padesáti let, který spadl do tohoto vodního toku poblíž naší služebny a nemůže se dostat ven. Poté co jej vytáhli strážníci na břeh, tak zjistili, že je dotyčný ve značně podnapilém stavu, ale jinak neměl žádné zranění a na nic si nestěžoval. Jelikož byl alkoholový odér značný, tak byl převezen na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění.

Více
Ilustrační foto | © Pixabay.com

Dámy řádily ve velkém

Ve čtvrtek strážníci řešili „pouze“ tři krádeže, ale dvě z nich stály opravdu zato. Dvě dámy se totiž zaměřily na potraviny a zboží z drogerie a v součtu odcizily věci za více než pět tisíc korun. Jedna žena řádila v hypermarketu na ulici Štursova a ta druhá pro změnu na ulici Sladovní. Jejich modus operandi byl však naprosto totožný a to nacpat si zboží do příruční tašky a poté bez placení odejít z obchodu. K jejich smůle byly v obou případech zastaveny pracovníky ostrahy a ti přivolali na místo hlídky městské policie. Jeden případ byl na místě vyřešen uložením pokuty, ale k druhému byla přivolána hlídka Policie ČR, jelikož zde vzniklo podezření ze spáchání trestného činu.

Více
Nalezený kožich | © Městská policie Olomouc

Z kadáveru se vyklubal kožich

Včera kolem půl desáté ráno jsme vyjížděli na oznámení, že se na ulici Zikova v igelitové tašce nachází nějaké uhynulé zvíře. Cestou se strážníkům určitě v hlavách honila myšlenka, o jaké zvíře se bude jednat a že další směr bude rovnou na příslušný veterinární ústav, kde mrtvé zvíře předají. Poté co však strážníci přijeli na místo, čekalo na ně překvapení. V igelitce se totiž nacházel…starý kožich. A protože měl už to nejlepší za sebou, tak skončil v nejbližší popelnici na komunální odpad. Jen pro představu uvádíme, že v loňském roce hlídky řešily 181 oznámení o mrtvých zvířatech na území města Olomouce.

Více