Univerzita pořídila nové bezpečnostní kamery, díky nim vidí městská policie i venkovní prostory kolem Zbrojnice
Pod dohledem kamer a městské policie jsou nově některé části univerzitního kampusu v okolí Křížkovského ulice v Olomouci.
Jejich instalace a zapojení do městského kamerového dohlížecího systému je dalším krokem pro zvýšení bezpečnosti studentů a zaměstnanců Univerzity Palackého. Osazeno bylo celkem devět kamerových bodů, pod stálým dohledem je tak okolí univerzitní knihovny, rektorátu a filozofické fakulty. Univerzita do pořízení a instalace kamer investovala bezmála osm set tisíc korun.
„Bezpečnost našich studentů a zaměstnanců je pro nás prioritou. České vysoké školy se v posledních letech přiklonily k instalaci moderních kamerových systémů, které pomáhají nejen předcházet kriminalitě, ale také chránit majetek a zajišťovat hladký chod univerzitních kampusů. Ze stejného důvodu jsme na konci minulého roku přistoupili k rozšíření kamerového systému včetně dvou panoramatických kamer, které poskytují lepší pokrytí rozsáhlých ploch v okolí univerzitních budov,“ vysvětlil Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy UP.
Na akademické půdě mohou kamery pomoci předejít vandalismu, krádežím nebo dokonce násilným incidentům. Moderní univerzitní kampusy kombinují pevně umístěné kamery s mobilními jednotkami, které lze nasazovat podle aktuálních potřeb, například u kolejí, v knihovnách nebo sportovních areálech. „S rostoucím počtem kamer ovšem vyvstává i otázka ochrany soukromí. Univerzity proto musejí dodržovat přísná pravidla pro ukládání a zpracování záznamů. Veškerá data jsou zpravidla uchovávána pouze po omezenou dobu a můžou k nim přistupovat jen oprávněné osoby, jako jsou bezpečnostní složky,“ podotkl Malacka.
Zkušenosti z různých měst podle jeho slov potvrzují, že kamerové systémy mohou efektivně pomáhat při prevenci kriminality. Univerzita proto v tomto směru navázala úzkou spolupráci se Statutárním městem Olomouc a jeho městskou policií. „Považuji to za další příklad dobré praxe mezi městem a univerzitou. Městská policie má ke kamerovému monitoringu dostatek práv i zkušeností, jedinou podmínkou ke spolupráci tak byla kompatibilita zařízení,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek. Podle něj tak Univerzita Palackého získá i případný důkazní prostředek, který má jeden měsíc k dispozici.
Zejména v době rostoucích hrozeb, jako jsou krádeže, vážnější kriminalita nebo dokonce teroristické útoky, se investice do kamerového systému jeví jako rozumný krok. „Genezí této spolupráce byly i smutné události na pražské filozofické fakultě. Naší terminologií bychom řekli ochrana měkkých cílů. Nemáme ambici vidět všechno hned, ale můžeme se k záznamu kdykoliv vrátit. Pro nás je důležitá i návaznost, že případného pachatele si kamery mezi sebou umí předávat a sledovat tak celou jeho trasu,“ doplnil ředitel Městské policie Olomouc Pavel Skalický.
Mezi monitorovanými místy je vedle samotné Křížkovského ulice také další okolí budovy Zbrojnice a rovněž například průchod k parkánovým zahradám a do olomouckých Bezručových sadů, který vede Jakubským výpadem mezi objekty Filozofické fakulty UP. Kooperace mezi olomouckou univerzitou a městskou samosprávou při ochraně studentů i zaměstnanců a při zvyšování bezpečnosti obyvatel města je další důležitou aktivitou ve vzájemné spolupráci, která dobře zapadá do celkového konceptu Olomouce jako univerzitního města.
Zdroj: zurnal.upol.cz