Olomoučtí strážníci mají nové operační středisko

Moderní, jak z pohledu technického či technologického vybavení, a dále splňující nejpřísnější měřítka v podobě uživatelského komfortu. Takto můžeme označit nově zrekonstruované operační středisko Městské policie Olomouc, které v pátek 16. prosince slavnostně otevřel primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek a ředitel městské policie Pavel Skalický.

Více informací

Buďme k sobě ohleduplní

Letos v létě to bude již jedenáct let, co byla na ulici Wolkerova vybudována tramvajová zastávka tzv. vídeňského typu. Výstavba další obdobné zastávky je plánována v letošním roce na Masarykově třídě v lokalitě U Bystřičky. Jak řidiči, tak i chodci si na tento specifický typ zastávek již zvykli, ale přesto neuškodí zopakovat některá fakta nebo pravidla, jak se zde jako účastník silničního provozu chovat.

Více informací

Lehkomyslné jednání může mít fatální následky

Při výkonu služby se strážníci setkávají s případy, kdy lidé různými způsoby manipulují s dopravním značením. 

Více informací

Městská policie Olomouc přijme muže i ženy na pozici strážník

Dotazy, informace o samotném výběrovém řízení a podmínkách přijetí můžete směřovat na email [email protected] nebo na telefonní číslo 585 209 500.

Více informací

Preventivní rady

Objíždění tramvaje vlevo

Objíždění tramvaje vlevo

Během výkonu služby se strážníci setkávají ze strany řidičů motorových vozidel s nešvarem, který se děje zejména u zastávek městské hromadné dopravy U Sv. Mořice a U Dómu. Právě tato místa v ulicích Pekařská, 8. května a 1. máje svádí mnoho řidičů k porušování dopravních předpisů, konkrétně paragrafu 15 odstavce 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Tento paragraf vymezuje, jak se má chovat řidič, před kterým zastavilo vozidlo hromadné dopravy. Za vozidlem hromadné dopravy osob, které zastavilo v obci v zastávce bez nástupního ostrůvku nebo bez nástupiště na zvýšeném tramvajovém pásu, musí řidič jiného vozidla zastavit vozidlo; je-li v zastávce více vozidel hromadné dopravy osob, musí zastavit za druhým z nich. V jízdě smí pokračovat teprve tehdy, neohrozí-li již cestující, kteří nastupují nebo vystupují. To neplatí, zastaví-li autobus nebo trolejbus u okraje vozovky. Za poslední dva roky strážníci řešili více než čtyři desítky obdobných přestupků. Právě motorizovaní účastníci silničního provozu jako by tohoto paragrafu nedbali a neuvědomovali si, co se může stát, pokud začnou v těchto místech bezhlavě objíždět tramvaj směrem ke středu vozovky. Vyjma toho, že porušují zákon a dopouštějí se přestupku v dopravě, ohrožují zejména život a zdraví cestujících. Právě cestující mnohdy ani nečekají, až tramvaj odjede ze zastávky a skoro až slepě vstupují do vozovky. Zde hrozí zvýšené nebezpečí středu s vozidlem, jehož řidič zde chodce ve většině případů nečeká a nepřizpůsobí tomu rychlost. Při rychlosti 20 – 30 km/h je reakční doba řidiče kolem jedné vteřiny a samotná brzdná dráha kolem 4 metrů. Tyto hodnoty však mohou mít pro samotné chodce fatální následky…někdy i smrtelné. 
Z obavy o život maminky zalarmoval strážníky

Z obavy o život maminky zalarmoval strážníky

V pátek před šestou hodinou večerní jsme na tísňové lince přijali hovor od muže, který se nemohl dovolat své matce a měl o ni strach. Hlídka byla okamžitě vyslána na ulici Fischerova, kde se snažila kontaktovat v bytě dotyčnou seniorku. Po chvíli zvonění otevřela téměř devadesátiletá dáma. Ta byla v pořádku a hlídce uvedla, že měla vypnutý mobilní telefon. Následně jej zpět uvedla do provozu, zpětně zavolala synovi a celou situaci mu vysvětlila.
Smrk byl nad síly seniora

Smrk byl nad síly seniora

S obavami o zdraví kolemjdoucích a zamezení případných škod na zaparkovaných autech se na městskou policii v pátek dopoledne obrátil muž bydlící na ulici Metodějská. Zde totiž jeho soused požehnaného věku kácel cca sedm metrů vysoký smrk a nebyla jistota, že jej dokáže bezpečně navést do volného prostoru. Na místě se nám informace potvrdily a jediným možným východiskem bylo přivolat hasiče. Ti následně smrk odborně pokáceli a vše se tak obešlo bez dalších komplikací.
Z potoka putoval rovnou na záchytku

Z potoka putoval rovnou na záchytku

2,54 promile alkoholu v dechu. Takový je výsledek orientační dechové zkoušky u muže, kterého včera odpoledne tahali strážníci z Mlýnského potoka. Hlídka si během pěší služby všimla muže kolem padesáti let, který spadl do tohoto vodního toku poblíž naší služebny a nemůže se dostat ven. Poté co jej vytáhli strážníci na břeh, tak zjistili, že je dotyčný ve značně podnapilém stavu, ale jinak neměl žádné zranění a na nic si nestěžoval. Jelikož byl alkoholový odér značný, tak byl převezen na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění.
Dámy řádily ve velkém

Dámy řádily ve velkém

Ve čtvrtek strážníci řešili „pouze“ tři krádeže, ale dvě z nich stály opravdu zato. Dvě dámy se totiž zaměřily na potraviny a zboží z drogerie a v součtu odcizily věci za více než pět tisíc korun. Jedna žena řádila v hypermarketu na ulici Štursova a ta druhá pro změnu na ulici Sladovní. Jejich modus operandi byl však naprosto totožný a to nacpat si zboží do příruční tašky a poté bez placení odejít z obchodu. K jejich smůle byly v obou případech zastaveny pracovníky ostrahy a ti přivolali na místo hlídky městské policie. Jeden případ byl na místě vyřešen uložením pokuty, ale k druhému byla přivolána hlídka Policie ČR, jelikož zde vzniklo podezření ze spáchání trestného činu.
Z kadáveru se vyklubal kožich

Z kadáveru se vyklubal kožich

Včera kolem půl desáté ráno jsme vyjížděli na oznámení, že se na ulici Zikova v igelitové tašce nachází nějaké uhynulé zvíře. Cestou se strážníkům určitě v hlavách honila myšlenka, o jaké zvíře se bude jednat a že další směr bude rovnou na příslušný veterinární ústav, kde mrtvé zvíře předají. Poté co však strážníci přijeli na místo, čekalo na ně překvapení. V igelitce se totiž nacházel…starý kožich. A protože měl už to nejlepší za sebou, tak skončil v nejbližší popelnici na komunální odpad. Jen pro představu uvádíme, že v loňském roce hlídky řešily 181 oznámení o mrtvých zvířatech na území města Olomouce.
Jeden vytuhnul před menzou a druhý u nádraží

Jeden vytuhnul před menzou a druhý u nádraží

Během včerejšího dne řešili strážníci dva případy podnapilých osob, které nakonec skončily pobytem na protialkoholní a záchytné stanici. Nejprve byla hlídka vyslána na ulici Šmeralova, kde před budovou menzy vytuhnul třiapadesátiletý muž a o tři hodiny později na lavičce v přednádražním prostoru nezvládl své alkoholové opojení o rok mladší jedinec. Ve zdravotnickém zařízení byly povedené dvojce následně zjištěny hodnoty 2,7 a 3,17 promile alkoholu v dechu. Od začátku letošního roku bylo na záchytku převezeno celkem 15 osob, kdy ve čtrnácti případech se jednalo pány a pouze v jednom případu strávila noc na záchytce i dáma.
Vidět a být viděn

Vidět a být viděn

Kalendářní zima je sice v plném proudu, ale počasí posledních dní, zejména v ranních hodinách, připomíná spíše období dušiček. A právě v takovém počasí jsou nejzranitelnější skupinou v silničním provozu chodci. 
Jak v klidu přečkat Silvestr se svým domácím mazlíčkem?

Jak v klidu přečkat Silvestr se svým domácím mazlíčkem?

S blížícím se koncem roku přichází mnoha majitelům jejich čtyřnohých mazlíčků na mysl otázka, jak se opět vypořádat se zvýšeným hlukem z ohňostrojů a dělobuchů. Strach z těchto věcí je u psů vcelku běžný, bojí se nečekaného neznámého hluku a záblesků světla.
TOP 10 nejkurióznějších případů v roce 2022

TOP 10 nejkurióznějších případů v roce 2022

Během roku řešíme tisíce nejrůznějších případů. Pojďme si připomenout desítku těch nej.
Olomoučtí strážníci mají nové operační středisko

Olomoučtí strážníci mají nové operační středisko

Moderní, jak z pohledu technického či technologického vybavení, a dále splňující nejpřísnější měřítka v podobě uživatelského komfortu. Takto můžeme označit nově zrekonstruované operační středisko Městské policie Olomouc, které v pátek 16. prosince slavnostně otevřel primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek a ředitel městské policie Pavel Skalický.
Prevence při vánočních nákupech

Prevence při vánočních nákupech

Následující období a poté i samotné vánoční svátky jsou v dnešní době typické velkým nákupním shonem. Právě v tomto období se před nákupními centry hromadí na parkovištích vozidla a s nimi i roztržití nakupující. 
Školáci zavítali mezi strážníky

Školáci zavítali mezi strážníky

Pondělí a úterní dopoledne patřilo na služebně městské policie dětem. A to konkrétně žákům z prvních až pátých tříd ze Základní školy Bystrovany.
Rozšířili a doplnili jsme městský kamerový dohlížecí systém

Rozšířili a doplnili jsme městský kamerový dohlížecí systém

Kamerový systém slouží obyvatelům města Olomouce již pětadvacet let a jeho hlavním záměrem je zvýšení bezpečnosti občanů na exponovaných místech.

V mapě se zobrazují dopravní informace pro Olomoucký kraj z portálu ŘSD ČR dopravniinfo.cz a data oddělení koncepce veřejné infrastruktury a dopravního inženýrství MMOl.

Informace o parkování v Olomouci najdete na parkovani.olomouc.eu

PROBÍHAJÍCÍ A PLÁNOVANÉ UZAVÍRKY KOMUNIKACÍ

  • 16. 11. 2022 – 15. 1. 2023 Vánoční trhy Olomouc Horní a Dolní nám, Opletalova, Ztracená, Pavelčákova
  • 15.11. 2022 – 15.2.2023 – úplná uzavírka propojovací komunikace mezi ul. Vejdovského a tř. Kosmonautů
  • 1.12.2022 – 30.4.2023 – úplná uzavírka ul. Šmeralova, Blahoslavova, U Soutoku
  • 1.12.2022 – 31.5.2023 – úplná uzavírka ul. Nábřeží

Městská hromadná doprava (MHD)

Aktuální informace o organizaci městské hromadné dopravy (MHD) jsou uváděny na webových stránkách Dopravního podniku města Olomouce.

 

Odkazy

Kateřinská 23, 779 11 Olomouc
Telefon: 585 209 511, 540
Email: [email protected]

Pro neslyšící občany: 602 782 292
Toto telefonní číslo je určeno výhradně pro komunikaci prostřednictvím SMS. Odesílané zprávy jsou zpoplatněny.
Kontakty