Olomoučtí strážníci mají nové operační středisko

Moderní, jak z pohledu technického či technologického vybavení, a dále splňující nejpřísnější měřítka v podobě uživatelského komfortu. Takto můžeme označit nově zrekonstruované operační středisko Městské policie Olomouc, které v pátek 16. prosince slavnostně otevřel primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek a ředitel městské policie Pavel Skalický.

Více informací

Buďme k sobě ohleduplní

Letos v létě to bude již jedenáct let, co byla na ulici Wolkerova vybudována tramvajová zastávka tzv. vídeňského typu. Výstavba další obdobné zastávky je plánována v letošním roce na Masarykově třídě v lokalitě U Bystřičky. Jak řidiči, tak i chodci si na tento specifický typ zastávek již zvykli, ale přesto neuškodí zopakovat některá fakta nebo pravidla, jak se zde jako účastník silničního provozu chovat.

Více informací

Lehkomyslné jednání může mít fatální následky

Při výkonu služby se strážníci setkávají s případy, kdy lidé různými způsoby manipulují s dopravním značením. 

Více informací

Městská policie Olomouc přijme muže i ženy na pozici strážník

Dotazy, informace o samotném výběrovém řízení a podmínkách přijetí můžete směřovat na email [email protected] nebo na telefonní číslo 585 209 500.

Více informací

Preventivní rady

Stěžoval si na bolest hlavy, důvod byl jednoduchý – alkohol

Stěžoval si na bolest hlavy, důvod byl jednoduchý – alkohol

Včera několik minut před půlnocí jsme řešili telefonát zjevně podnapilého muže, který si stěžoval, že jej bolí hlava a nachází se někde na náměstí Národních hrdinů. Strážníci projeli lokalitu a dotyčného muže našli sedícího na autobusové zastávce, kdy i samotné sezení mu dělalo značné problémy. Problém s bolestí hlavy byl nakonec vysvětlen nadměrnou konzumací alkoholu, a protože pětatřicetiletý muž nebyl schopen samostatného pohybu, natož souvislé komunikace, bylo řešení celé situace nakonec úplně jednoduché. A tím byl myšlen převoz na záchytku k vystřízlivění. Ve zdravotnickém zařízení na Sušilově náměstí jsme muže předali do odborných rukou a po dechové kontrole s výsledkem 2,21 promile byl znavený jedinec uložen ke spánku.
Suchej únor

Suchej únor

O této osvětové kampani bylo už napsáno mnoho, ovšem někteří nejsou schopni vydržet celý měsíc, natož několik dní bez skleničky v ruce. A právě s těmi, kteří své alkoholové opojení přeženou za únosnou míru, se denně setkávají olomoučtí strážníci během své služby. Značnou část takových jedinců se nám podaří tzv. rozchodit, ale bohužel se množí i případy, kdy vše končí cestou na Sušilovo náměstí (trošku paradoxní název) na záchytku. Jen v loňském roce bylo do tohoto zdravotnického zařízení realizováno rovných 450 převozů. Několik zajímavostí z loňského roku: na záchytku bylo převezeno celkem 185 osob, 31 % tvoří lidé, kteří zde jsou opakovaně, v 15 % procentech se jedná o ženy, rekordmanem byl muž, který byl na záchytku převezen 78x, z toho v jednom měsíci 22x, nejvyšší zjištěnou hodnotou bylo téměř 5,78 promile alkoholu v dechu (nový rekord za posledních pět let).
Známá firma znesvětila svatou půdu

Známá firma znesvětila svatou půdu

Na oznámení o podnapilém muži, který leží pomočený mezi lavicemi v kostele Sv. Mořice na ulici 8. května, vyjížděli včera odpoledne olomoučtí strážníci. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že se zde nachází osoba, se kterou mají strážníci co dočinění v celkem pravidelných intervalech. Postup byl již standardní a to převoz na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění, kde byl dotyčný v tomto roce již sedmkrát. Tentokrát však patřil jeho výkon v podobě hladiny alkoholu v dechu k těm slabším a to 1,95 promile.
Kluci v akci

Kluci v akci

V tomto případě nemyslíme populární televizní pořad o gastronomii, ale hlídku našich strážníků, kteří pomohli bezmocné řidičce. Ta se včera dopoledne telefonicky obrátila na městskou policii s prosbou, zda by jí hlídka nepomohla nastartovat její auto na ulici Horní Hejčínská, kde vypověděla službu autobaterie. Po příjezdu na místo jsme startovacími kabely propojili auta a po chvíli bylo ke vší spokojenosti slyšet vrnění nastartovaného motoru. Od začátku ledna jsme takto pomohli už čtveřici řidičů a za předchozí rok se jednalo o více než třicítku případů. Právě pro takové případy vozíme ve služebních autech startovací kabely a v roce 2021 byl pořízen i mobilní startovací zdroj s powerbankou.
Objíždění tramvaje vlevo

Objíždění tramvaje vlevo

Během výkonu služby se strážníci setkávají ze strany řidičů motorových vozidel s nešvarem, který se děje zejména u zastávek městské hromadné dopravy U Sv. Mořice a U Dómu. Právě tato místa v ulicích Pekařská, 8. května a 1. máje svádí mnoho řidičů k porušování dopravních předpisů, konkrétně paragrafu 15 odstavce 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Tento paragraf vymezuje, jak se má chovat řidič, před kterým zastavilo vozidlo hromadné dopravy. Za vozidlem hromadné dopravy osob, které zastavilo v obci v zastávce bez nástupního ostrůvku nebo bez nástupiště na zvýšeném tramvajovém pásu, musí řidič jiného vozidla zastavit vozidlo; je-li v zastávce více vozidel hromadné dopravy osob, musí zastavit za druhým z nich. V jízdě smí pokračovat teprve tehdy, neohrozí-li již cestující, kteří nastupují nebo vystupují. To neplatí, zastaví-li autobus nebo trolejbus u okraje vozovky. Za poslední dva roky strážníci řešili více než čtyři desítky obdobných přestupků. Právě motorizovaní účastníci silničního provozu jako by tohoto paragrafu nedbali a neuvědomovali si, co se může stát, pokud začnou v těchto místech bezhlavě objíždět tramvaj směrem ke středu vozovky. Vyjma toho, že porušují zákon a dopouštějí se přestupku v dopravě, ohrožují zejména život a zdraví cestujících. Právě cestující mnohdy ani nečekají, až tramvaj odjede ze zastávky a skoro až slepě vstupují do vozovky. Zde hrozí zvýšené nebezpečí středu s vozidlem, jehož řidič zde chodce ve většině případů nečeká a nepřizpůsobí tomu rychlost. Při rychlosti 20 – 30 km/h je reakční doba řidiče kolem jedné vteřiny a samotná brzdná dráha kolem 4 metrů. Tyto hodnoty však mohou mít pro samotné chodce fatální následky…někdy i smrtelné. 
Z obavy o život maminky zalarmoval strážníky

Z obavy o život maminky zalarmoval strážníky

V pátek před šestou hodinou večerní jsme na tísňové lince přijali hovor od muže, který se nemohl dovolat své matce a měl o ni strach. Hlídka byla okamžitě vyslána na ulici Fischerova, kde se snažila kontaktovat v bytě dotyčnou seniorku. Po chvíli zvonění otevřela téměř devadesátiletá dáma. Ta byla v pořádku a hlídce uvedla, že měla vypnutý mobilní telefon. Následně jej zpět uvedla do provozu, zpětně zavolala synovi a celou situaci mu vysvětlila.
Smrk byl nad síly seniora

Smrk byl nad síly seniora

S obavami o zdraví kolemjdoucích a zamezení případných škod na zaparkovaných autech se na městskou policii v pátek dopoledne obrátil muž bydlící na ulici Metodějská. Zde totiž jeho soused požehnaného věku kácel cca sedm metrů vysoký smrk a nebyla jistota, že jej dokáže bezpečně navést do volného prostoru. Na místě se nám informace potvrdily a jediným možným východiskem bylo přivolat hasiče. Ti následně smrk odborně pokáceli a vše se tak obešlo bez dalších komplikací.
Vidět a být viděn

Vidět a být viděn

Kalendářní zima je sice v plném proudu, ale počasí posledních dní, zejména v ranních hodinách, připomíná spíše období dušiček. A právě v takovém počasí jsou nejzranitelnější skupinou v silničním provozu chodci. 
Jak v klidu přečkat Silvestr se svým domácím mazlíčkem?

Jak v klidu přečkat Silvestr se svým domácím mazlíčkem?

S blížícím se koncem roku přichází mnoha majitelům jejich čtyřnohých mazlíčků na mysl otázka, jak se opět vypořádat se zvýšeným hlukem z ohňostrojů a dělobuchů. Strach z těchto věcí je u psů vcelku běžný, bojí se nečekaného neznámého hluku a záblesků světla.
TOP 10 nejkurióznějších případů v roce 2022

TOP 10 nejkurióznějších případů v roce 2022

Během roku řešíme tisíce nejrůznějších případů. Pojďme si připomenout desítku těch nej.
Olomoučtí strážníci mají nové operační středisko

Olomoučtí strážníci mají nové operační středisko

Moderní, jak z pohledu technického či technologického vybavení, a dále splňující nejpřísnější měřítka v podobě uživatelského komfortu. Takto můžeme označit nově zrekonstruované operační středisko Městské policie Olomouc, které v pátek 16. prosince slavnostně otevřel primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek a ředitel městské policie Pavel Skalický.
Prevence při vánočních nákupech

Prevence při vánočních nákupech

Následující období a poté i samotné vánoční svátky jsou v dnešní době typické velkým nákupním shonem. Právě v tomto období se před nákupními centry hromadí na parkovištích vozidla a s nimi i roztržití nakupující. 
Školáci zavítali mezi strážníky

Školáci zavítali mezi strážníky

Pondělí a úterní dopoledne patřilo na služebně městské policie dětem. A to konkrétně žákům z prvních až pátých tříd ze Základní školy Bystrovany.
Rozšířili a doplnili jsme městský kamerový dohlížecí systém

Rozšířili a doplnili jsme městský kamerový dohlížecí systém

Kamerový systém slouží obyvatelům města Olomouce již pětadvacet let a jeho hlavním záměrem je zvýšení bezpečnosti občanů na exponovaných místech.

V mapě se zobrazují dopravní informace pro Olomoucký kraj z portálu ŘSD ČR dopravniinfo.cz a data oddělení koncepce veřejné infrastruktury a dopravního inženýrství MMOl.

Informace o parkování v Olomouci najdete na parkovani.olomouc.eu

PROBÍHAJÍCÍ A PLÁNOVANÉ UZAVÍRKY KOMUNIKACÍ

  • do 10. 2. - Kollárovo náměstí - omezení stání - umístění jeřábu
  • 15.11. 2022 – 15.2.2023 – úplná uzavírka propojovací komunikace mezi ul. Vejdovského a tř. Kosmonautů
  • 1.12.2022 – 30.4.2023 – úplná uzavírka ul. Šmeralova, Blahoslavova, U Soutoku
  • 1.12.2022 – 31.5.2023 – úplná uzavírka ul. Nábřeží
  • 27. 2. - 2. 6. - ulice Slavonínská - uzavírka chodníku, části komunikace - vodovod
  • do 31. 5. - ulice Kačení - uzavírka chodníku, omezení stání - oprava domu
  • do 9. 7. - ulice Karolíny Světlé - uzavírka chodníku, části komunikace - stavba domu

Městská hromadná doprava (MHD)

Aktuální informace o organizaci městské hromadné dopravy (MHD) jsou uváděny na webových stránkách Dopravního podniku města Olomouce.

 

Odkazy

Kateřinská 23, 779 11 Olomouc
Telefon: 585 209 511, 540
Email: [email protected]

Pro neslyšící občany: 602 782 292
Toto telefonní číslo je určeno výhradně pro komunikaci prostřednictvím SMS. Odesílané zprávy jsou zpoplatněny.
Kontakty